warschauer straße

(slova Novotný, hudba Votava)

1
Poslední metro přejelo přes most
zajelo do depa a zhasnulo světla
červená lucerna na druhém břehu
láká mé oči a nedá mi spát

Z okna se dívám a sleduji listy
jak plují po vodě jeden za druhým
protější břeh je světlý a prázdný
jak nějaké divadlo kde herec se zpozdil

R0
ma-ma-ma...
va-va-va...

2
Přemýšlím jaké by to asi bylo
kdybys tu seděla a hleděla se mnou
na černou vodu za kulatým oknem
a kolíbala se do rytmu řeky

Myšlenky na tebe občas mi přeruší
setmělé lodě co vodu zvlní
na bocích do tmy září jim neony
působí přízračně uprostřed noci

R1
Ma-ma-ma-ma-ma ma-ma-ma-ma-ma ma-mám-tě-rád
bla-bla-bla-bla-bla bla-bla-bla-bla-bla blá-zne-za-stav
mi-mi-mi-mi-mi mi-mi-mi-mi-mi mi-lu-ju-tě
I-love-you-too I-love-you-too love-you-too-yeah

3
Na okně kajuty sráží se kapky
svět za ním noří se do bílé mlhy
po vlhkém skle jen si tak čmárám
a poslouchám klouzavý zvuk svých prstů

Únavou víčka dávno se klíží
něco mi ale brání jít spát
chci ještě prodloužit den co už není
z posledních sil budím ho ze sna

R2
Mě-mě-mě-mě-mě mě-mě-mě-mě-mě měl-jsem-tě-rád
I-did-the-same I-did-the-same did-the-same-but
mi-mi-mi-mi-lo mi-mi-mi-mi-lo lo-val-jsem-tě
I miss you I miss you I still miss you yeah

mě mě mě měl jsem tě rád
I did the same did the same but
mi mi mi lo val jsem tě
I miss you I still miss you – yeaaaaaaaah / still miss you yeah / still miss you yeah / still miss you yeah

still miss you yeah!

 • pár slov

  • Rokem 2013 se vinou jako nit tři autorské počiny, které jsou pro nás jako Filtr stěžejní a v něčem lehce jiné než tvorba let předchozích: Renneská třída, Samosebou a právě Warschauer Straße. Dvě první už prověřila praxe, Warschauer má po premiéře až v dubnu 2014, přesto zapůsobila přinejmenším silně a "jinak" a podtrhla význam téhle trojky v naší tvorbě.
  • Warschauer Straße napsal Petr v hluboké noci na hausbótu v Berlíně, za okýnkem šplouchala Spréva a pravidelně hučelo metro, které po mostě zajíždělo do depa na konečné zastávce... Warschauer Straße. (Proto také původně nesla podtitul U1, čili metro linka 1). Pocitovka, kterou cíleně psal "navážno" - oč se ve Filtru pokouší léta, ale až kolem pětatřicítky věku jeho členů mu to prochází a také vychází.
  • Petr ji věnoval svojí ženě Hammě. Když ta slyšela první verzi (kterou Filip zhudebnil nebývale rychle, vlastně hned), jako správná Yoko Hamma prohlásila, že nejdřív byla dojatá a pak naštvaná, jak to dopadlo. Po pár týdnech Petr přijal její názor, že původní příběh/refrén je trochu moc: "I miss you, but fuck you too yeah". A upravil ho do nadále melancholického "I miss you, I still miss you"... Zajímavé přitom je, že refrén je punkový a punkový zůstal, i když jeho textový význam je takhle zjemněn. Vzniká nám tak pěkný dramatický emotivní nesoulad - což je dobře.
  • Od počátku jsme píseň zkoušeli s Michalem a jeho bicími. Snad je to ta intimita písně, že je nám v ní všem fakt dobře a vše si pěkně sedlo.
  • Raritka aranžérská: Petr chtěl po Filipovi, aby celý text zpívali spolu, v čistém unisonu. Filip se durdil, že to tak děláme pořád. I nahlédl Petr do statistik a seznal, že ze zhruba 80 písní Filtru zpíváme takhle celou píseň jen v Mé slovo platí... I bylť Filip umlácen argumenty. Petr si později vzpomněl, co se mu na společném zpěvu písně a vlastně i její melancholii líbí - připomíná mu píseň Krvik Totr Umřela ryba, kde spolu takhle jemně zpívali (v roce 1996 - originál jsou však Pink Floydi, Set The Controls For The Heart Of The Sun).
  • Přemysl Rut prohlásil, že tahle píseň je důležitá tím, že je jiná než ostatní, "odjinud". Máme tedy přestat psát superpopové písně a začít být opravdoví?
  • V půlce roku 2016 do písně vstoupil s basou Honza Hodek - a nadále nutno říci, že je zvláštní, jiná, je v ní skrytá síla.

© filtruj.cz