kamarád

(slova Novotný/Votava, hudba Votava)

Doufám že přijdeš
zas mezi nás
to bys nám přece
nemoh udělat

Zase je pátek
a máme sraz
doufám že přijdeš
rád

V salónku U Rotundy svět bude jen náš
samí dobří hoši a žádný papaláš
dáme si ferneta a žes to ty zvu tě
a v deset na kutě

Doufám že přijdeš
jsi kamarád
zase se blíží
čas jenom náš

čas pátečníků
každý omlád
hlavně ať přijdeš
včas

Bez tebe hrát se nedá ani Vole padni
u stolu nebudou sedět pitomci žádní
jen si dej bacha aby jsi zase nepřebral
vždycky jsem tě přepral

Prolítnem fotky z 5.D
historky velmi zábavné
si přeříkáme
nůž, papír, kámen
kdo prohrál ten to zatáhne

Doufám že přijdeš
jedno si dát
a spoustu fórů
povykládat

budeme zpívat
budeme hrát
písně co každý
zná

Rosu na kolejích a Kolej Yesterday
Nápoje bez pěny a Škodu lásky dej
A Linku mimořádnou Praha-Tokio
zpívá i Tomio

A potom fotky z 6.D
některé jsou už prsaté
vzpomínky dávné
že kdo si šáhne
stane se třídním gigolem

Doufám že přijdeš
spolužačko
pomohu vysvléci
ti tvé sáčko

pořád jsi krásná
je to jak včera
a stejně úžasná je
tvá dcera

 • mp3

 • pár slov

  • Kamarád je přímočará veselá písnička, kterou Fíla vychrlil i s textem (původně nazvaným Kamarádská). Tentokrát to byl Petr, kdo pár let zdržoval, a to doslova - až za dva roky napsal nový text (neboť ve Filtru je to až na výjimky vždy tak, že Fíla přijde s provtextem, který Petr přečmáře). Kamarád se mu líbil okamžitě, hned vplul do atmosféry základky, kterou Fíla nastolil (5.B je už v jeho verzi, a tu jsme opravdu oba navštěvovali), celkově to mělo atmosféru textu věnovaného Tomáši Koutovi. Petr nosil původní text poctivě skoro celé dva roky v deskách a stále čekal na vhodný čas a inspiraci. Ani jedno se nedostavovalo a Petr se tentokrát rozhodl netrápit - až to přijde, tak to přijde.
  • Přišlo to nečekaně po poslední zkoušce roku 2012. Ještě v noci si Petr sedl a dopíjeje francózské červené napsal z fleku Kamaráda (prvním impulzem mu byla ještě během zkoušky Filtru /příznačně cestou na wecko/ slova "v salónku U Rotundy...", kde Petr s Filipem pár dnů předtím skutečně a po nechutně dlouhé době poseděli), ale hned nato ještě dočechral stále neuhlazený Le Dancing a poslední výkřik aktuálně připravované Poslední... Zkrátka samé dluhy, které trčely na Petrově strany - díkybohu za protržené tvůrčí stavidlo při bilancování úplně poslední noc v roce...
  • Nový text hodně vychází z Filipova, je to takové abiturientské ohlédnutí za základkou. V celku už ale není píseň pro kamaráda Kouta, spíš každý odstavec patří někomu jinému. Škoda, že tu nemůžeme napsat, komu patří pointa. Snad jen pro znalce jinotajný odkaz: Kružítko! Ovšem tahle pointa se týká původního textu, který Petr za pár měsíců stáhl: "Doufám že přijdeš / jsi spolužák / co na tom že tě nikdy / nikdo neměl rád / holkám jsi nestál / ani za ploužák / přijď ať se máme komu / smát"...
  • A je tu také "Tomio", ani to moc nechceme psát, ale do kroniky to patří: Za pár let se po něm možná slehne zem, tak na vysvětlenou pro další generace. S námi nemá společného nic víc, než že tenhle asertivní politik Tomio Okamura v nepříjemně dlouhých letech kolem zrodu této písně byl úplně všude - v době před vznikem písně byl jen trapný, pak bohužel už i fašoun. Ale nechali jsme ho tam, rýmuje se skvěle.
  • Píseň byla vesele uvedena v život na nejbližším koncertu v únoru 2013. Publikum bylo vřelé, ale bylo jasné, že pointa se nelíbí. Petr proto poslední sloku v květnu 2013 přepsal - a je to ono!

© filtruj.cz