hele

(slova Novotný, hudba Votava/Froněk)

Hele my se známe
z diskotéky z Luk
co si spolu dáme
ty jsi príma kluk

Není to tak dávno
řekla jsem ti Nein
potom se mi zdálo
že je nám fajn

Ve snu jsi mě líbal
ztrácela jsem dech
do ucha’s mi říkal
jsi nejhezčí ze všech

Já jsem tak ráda
že tě zas potkávám / už ti
neukážu záda
pozvu tě dál

Bylo by mi líto
nechat tě odejít
teď už dobře vím to
že chci s tebou být

Hele bydlím blízko
nic na tom není
na nebi se blýsklo
to je znamení

Máme se rádi neříkej mi že ne
láska fatální k sobě nás žene
dívej se ráda ukážu ti duši
vítej v mém náručí

 • pár slov

  • Filtr v triu Petr-Filip-Michal Froněk vyrazil na víkendové soustředění na Michalovu chatu do Herlíkovic. Chvíli jsme si přehrávali hotové věci, ale ledva jsme vypili litr a půl slivovice, bez předchozího varování jsme si řekli, že uděláme rádiový hit - Michal nahodil rytmus, Filip jamoval, Petr u toho psal text. Za pár hodin bylo hotovo i s aranžemi a demem.
  • Jak patrno, Petr se příliš nemazal s příběhem a prosadil, aby se před a po písni vokálně, přitažlivě a líbivě prozpěvovalo. Předpis pro naše revivaly: nejde ani o "O", ani o "A". Jde o ustavičně prolínající se "A" a "O"...
  • Názvem Petr opět odkazuje ke své věčné inspiraci a milované poetice, Hudbě Praha/Jasné páce (Hele, hele).
  • Filip píseň zprvu bezejmennou žertem přezdíval Sračka (neb v rádiu nic jiného nehrajou) a o trošku delší chvíli Půlky, to proto, že v téže době jsme udělali písničku Celá.
  • Jinak velice podstatné je to, že jde o první písničku Filtru, která nevznikla jen v dvojici Petr-Filip. Michal Froněk za bicími se sice skromně brání, ale byl to právě on, kdo popovým rytmem nastolil našemu hitu řád. (Je pravda, že před Hele vznikl ještě Panelák, ale ten napsal Petr "off Filtr" pro projekt Petra Filipa a Filtr si poté písničku vzal. Čili Hele je premiéra.)
  • Ad rádiový hit: Petrův sarkasmus samozřejmě a bohužel brání tomu, aby nás hrála Evropa 1, navíc píseň je primárně napsaná pro zpěvačku, kterou ale zrovna nemáme. Na pár živých vystoupeních se zatím ukázalo, že se ve vokální části dá dobře pracovat s publikem. Ne nadarmo tedy Petr léta študoval živáky Phila Collinse...
  • Písničku jsme moc nechtěli hrát bez Michala, když už s námi nehrál (tedy od 2015), ale pak jsme si zvykli a baví nás i v té folkáčské verzi, do níž navíc (zatím ne zcela úspěšně) lanaříme Petra Filipa (a kam se v roce 2016 zcela úspěšně a sám vlanařuje s basou Honza Hodek).

© filtruj.cz