dobrej song

(slova Novotný, hudba Votava)

Tohle je dobrej song
dobrej tak mojí mámě
hraju ho výhradně dobře
a jenom dobrejm lidem

dobrejm lidem – jenom dobrejm – dobrejm lidem – jenom lidem
– Vám!

Tenhleten dobrej song
napsala dost dobrá dvojka
furt jsme to my dva kámo
zní to fakt dost dobře málo

zní to dobře – fakt dobře – málo hustě – hustě dobře
– yeah!

Pro tenhleten song
tluče nám divoce srdce
starý rockový srdce
rocková palice i plíce

i palice – i plíce – rocková palice – vyhulený plíce
– nám!

Je to dobrej song
moh' by bejt i lepší
jenže vrabec je lepší v hrsti
než delfín

než delfín – než delfín – než delfín – než delfín na střeše
– jů!

Dobře ty!
Dobře ty!
Dobře dobře dobře my!

Tohle je dobrej song – tohle je dobrej
Tohle je dobrej song – tohle je dobrej
Tohle je dobrej song – tohle je dobrej
Tohle je dobrej song – tohle je dobrej
Tohle je dobrej –
Tohle je dobrej –
Tohle je dobrej –
Tohle je dobrej –
song

 • mp3

 • součástí

 • pár slov

  • Čtyři říjnové týdny roku 2008 měl Filtr pravidelné tvůrčí zkoušky u JNs na Újezdě a postupně se dobíral k nové podobě. A ta definitivně nastala s Dobrým songem, který přesně vystihuje celé následující období, které se dosud netváří, že by mělo skončit (psáno v únoru 2011). V Dobrým songu je něco navíc, co letům předchozím chybělo.
  • K písničce nás inspirovaly dvě věci: jednak týden stará nová elektroakustická kytara Yamaha, která nás opravdu katapultovala od kotlíkářské španělkové romantiky blíž ke kýženému rockovějšímu zvuku (byť jsme nadále "jen" dva ghlasy a šest strun), ale hlavně setkání s dvěma náctiletými zapálenými kapelisty, jejichž rozhovor jsme odposlechli v tramvaji cestou na Újezd. Řešili cestu k úspěchu, která vede přes první, přes druhou, a pak přes třetí desku. "Ale hlavně – hlavně musíme dělat DOBRÝ SONGY!"... Mysleli to zcela vážně.
  • Nu a my vystoupili na Újezdě, zcela vážně se rozesmáli, zcela vážně vystoupali po schodech, zcela vážně naladili struny a zcela vážně z nás okamžitě vypadla tahle sarkastická věc o mladých hudebnících.
  • Nevídaný nehladivý zvuk docela šokoval naše staromilské publikum, ale trochu i nás: i my jsme si museli zvykat na nový zvuk. Časem se ale písnička ohoblovala a pravidelně se vrací do setlistů. A víc a víc s úspěchem.
  • Jedině snad paní domácí Hamma si fakt nemyslí, že "tohle je dobrej song". Chuděra musela poslouchat celý večer, jak ladíme finiš. Nu a ten finiš jsme pak za dva roky stejně zkrátili.
  • "Málo dobře" – tenhle novodobý lingvistický plevel přinesla do Filtru Martina Vaníková z věhlasného dua Mamma Hammrt, a taky ho zachytila mezi mládeží.
  • Na společném koncertě s Abiďasem v listopadu 2010 se těmhle cikánům a Hasoňovi píseň tak líbila, že jsme si ji s nimi ještě jednou zahráli. Bylo to poprvé, co jsme za sebou měli kapelu a inspirovalo nás to k velkolepému pojetí našeho 10. výročí v roce 2011. Na koncertě nazvaném Desetiboj pak zahrálo mnoho hostů a v Dobrým songu nemohl chybět Jára Hasoň (basa, vlastní aranže). Spolu s ním Pierrette Biň Tomanová (backing zpěv) a Petr Filip (ex Jazzika, surově efektní el. kytara vlastní aranže).
  • Píseň byla vydána na prvním cédéčku Filtru Život je desetiboj (2011), záznamu desetivýročního koncertu Desetiboj.
  • Petr Filip v písničce hostuje pravidelně a dlouho to bylo na bázi improvizace. Na podzim 2012 si ale sám (byť pod naším tlakem) vytvořil novou, stálou aranži.
  • A že je Dobrej song dobrej společenskej song, dokazuje jeho další společné hraní, tentokrát se SADem v roce 2012 (v nové, pro hosty snazší zkrácené verzi bez "Dobře ty..."). SAD si písničku zaranžoval po svém, nejprve jsme ji s nimi hráli v Praze v triu Honza Koudelka/Mr.Dan/Ingus, nedlouho nato v Plzni s celou kapelou Sad'n'Koudel v překvapivé rockové aranži Mr.Dana - ani jednu variantu jsme nezkoušeli a slyšeli až naživo společně s diváky - a o to radostněji jsme hráli...
  • Tak nějak se nám zdá a patrně se dá očekávat, že si v této písni zahraje každý další ochotný host... Třeba ekipa Inženýra Vladimíra na jubilejním koncertě v dubnu 2013 (v sestavě Filtr, Vladimír Mikulka/kytara, Zbyněk Jaroš/kytara, Michal Froněk/bicí a Ivona Kestlová/cello).
  • V Dobrým songu hrál za ta léta vlastně už kdekdo, ale my ho hráli stále v duu. V únoru 2014 jsme ale konečně píseň představili ve vlastno-stálo-kapelové podobě s Petrem Filipem (gtr) a Michalem Froňkem (bicí; Michal k nám přišel po skončení jedné etapy Inženýra Vladimíra). S Michalem jsme zkoušeli od července 2013, odpadaly nám nechtěně koncerty, a tak jsme píseň aspoň pěkně usadili. Až ve finiši se přidal Petr Filip, který už měl svůj part jasný - akorát přešel z akustické kytary na elektrickou a pěkně zefektivnil (včetně kvákadla, na které Michal reagoval zasněně: "Já vždycky chtěl hrát v kapele s kvákadlem..."; na téže zkoušce Petr Filip prohlásil: "Já měl takovou chuť zahrát si s bubeníkem - a my ho máme!").
  • Na poslední zkoušce před "kapelovou premčou" v únoru 2014 Petr Filip přišel s rockovější aranží začátku, kterou jsme hned přijali. Je to úplně poprvé, kdy někdo jiný než zakládající duo promluvil do celkové aranže. Ale taky už jsme kapela.
  • Pak ovšem Petr Filip dlouho nemohl a my naň čekali a písničku vyřadili ze setlistu. S výjimkou v listopadu 2014, kdy jsme ji dali v trojici s bicími, ale hráli jsme ji v decentní soft variantě, kde jsme vše potlačili na minimum (s jazzy metličkami) a jen finiš rozjeli na plno (s paličkami) - a pak udělali naživo dramatický fade-out. No, ale na zkoušce se nám povedl víc.
  • Co odešel s bicími Michal (naposledy hrál 2014), hrajeme píseň jedině, máme-li někoho k "rockové ruce" - tradičně tedy Petra Filipa a od roku 2016 i basáka Honzu Hodka. Chlapci se v písni výborně doplňují, a už jsme zkusili i variantu jen duo a basa (když PF nemohl). Jde to, je to bezbřehá píseň...

© filtruj.cz